NEDEN ISI YALITIMI YAPTIRMALIYIZ ?
 
 


Çünkü; Isı yalıtım, son yıllarda tüm inşaların yapı taşlarından sayılmaktadır. Bunun bir çok etkeni vardır. Bunları anlayabilmek için öncelikle ısı yalıtımı ne işe yarar sorusunun yanıtının bilinmesi gerekmektedir. Isı yalıtımı bina içerisinde ki sıcaklık ile bina dışarısında ki sıcaklıkların bir birleri ile karışmamasını sağlamaktadır.

Isı yalıtımı herkes için özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerindendir. Çünkü kış aylarında ısınmak oldukça maliyet gerektirmektedir. Ayrıca gerekli maliyet karşılansa dahi, sıcaklığın korunması da gerekmektedir. İşte ısı yalıtımı tam burada devreye girmektedir. Çünkü ısı yalıtımı ev içerisinde ki sıcak havanın, ev dışında ki soğuk havadan etkilenerek değişmesine engel olmaktadır. Isı yalıtımı iyi yapılmış bir evde, dışarıda ki ısı kaç derece olursa olsun ev içerisinde ki sıcak havanın korunması mümkündür.
     
  Tabi ki ısı yalıtımı, sadece kış aylarında kullanılmamaktadır. Aynı zamanda yaz aylarında ev içerisinde çalışan, vantilatör ya da klima gibi aletler oldukça yüklü elektrik kullanımı gerektirmektedir. Buna paralel olarak gelen yüklü faturalar insanları zorlamaktadır. Lakin ısı yalıtımı iyi derecede yapılmış olan bir yapıda, dışarıda ki havanın sıcak olması çok önemli değildir. Çünkü yalıtkan sistem sıcak havanın ev içerisinde ki soğuk havayı etkilemesini engeller.

Isı yalıtımından tasarruf sağlamanın iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi kesinlikle kaliteli malzeme kullanımının gerekliliğidir. Çünkü kullanılacak kaliteli malzemeler ısı konusunda fazlası ile yalıtkanlık göstermektedir. Tasarruf sağlamak için gerekli bir diğer unsur ise işçiliktir. Isı yalıtım sisteminin yapıya kusursuz bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

İç mekanlarda daha hijyenik, daha az rutubetli, kış ve yaz aylarında daha sıcak veya daha soğuk bir atmosfer sağlaması sebebiyle ve bu sayede yaşam standardını yükselterek, daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam şansı tanıması sebebiyle mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.
     
 
Yapılacak dış cephe ısı yalıtımları, iç mekanlarda oluşabilen bir çok sorunun önüne geçebildiği gibi, yaşadığınız binanın duvarlarının dış etkilerden tamamen yalıtılması sayesinde, çok daha güçlü ve uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır. Mevsimlere göre yazın sıcak havanın içeriye, soğuk havanında dışarıya çıkmasını, kış aylarında bunun tersi olarak dışarıdaki soğuk havanın içeriye, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkışını engelleyerek, düzgün ve sağlıklı bir iklimleme olanağı sunar.

Bu sayede oluşan enerji tasarrufu bile, dış cephe ısı yalıtımının maliyetini en az iki en fazla üç sene içerisinde karşılamakta ve oluşturduğu yüksek standarttaki yaşam olanağı da ekstra kar olarak yaşamımıza yansımaktadır. Isı yalıtımları sadece dış cepheye yapılmamalıdır. Isı yalıtımı binalarınızın temelinden, çatılara kadar enerji kaçağı oluşabilecek ve aynı zamanda dış etkilere maruz kalabilecek her katmana yapılmalıdır.


     
  Bodrum katlarının toprağa temas etmekte olan duvarlarının, yoğuşma suyunu kesmek için, bodrum duvarlarının dışından bir ısı yalıtımı gerekmektedir, bunun yanı sıra temel altına uygulanacak bir ısı yalıtımı gerekir, tamamlayıcı unsur olarak tüm dış cephenin mantolama ile ısı yalıtımı yapılması çok büyük bir gereklilik ve yasalarımızın zorunlu kıldığı bir zorunluluktur.

Yine tamamlayıcı bir şekilde çatı ve teraslarda yapılacak su ve ısı yalıtım uygulamaları ile iç mekanlardaki havanın verim sürekliliğini koruyarak, bireyler için üstün niteliklere sahip yaşam alanları oluşturmaktadır. Tüm bu nedenler doğrultusunda ve yasal bir zorunluluk haline gelmesi sebepleriyle ısı yalıtımı yapılmalıdır.
     
 


Kısaca özetlemek gerekirse;
Evinizin kışları daha sıcak, yazları ise daha serin olması için ısı yalıtımı yaptırmalısınız.
Isı yalıtımı ile ısınma giderlerinizi yüksek oranlarda düşürebilirsiniz.
Isı yalıtımı aynı zamanda ses izolasyonu sağlar.
Isı yalıtımı yapılan dairenin satış değeri artar.
Yapılan ısı yalıtımı daha az enerji kaynağı tüketmemize, bu ise daha az çevre kirlenmesine neden olur.
Isı yalıtımı daha az enerji maliyeti demektir. Böylece enerjide dışa bağımlılığımız azalır.
Bina içlerinde yoğuşma ve terleme olayını engelleyerek duvar küflenmelerini önler.
Isı yalıtımında doğru malzeme ve doğru işçilik sağlıklı bir yalıtım demektir.
Binada en fazla kayıp duvarlardan olur. Böylece duvar yalıtımı zorunlu hale gelir.
Isı yalıtımı her zaman soğuk taraftan yapılmalıdır.

ANA SAYFA | KURUMSAL | MARKALAR | ÜRÜNLER | NEDEN ISI YALITIM | NEDEN SU YALITIMI | İLETİŞİM